ENGİN ERTAÇ CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI
1970 yılında Bitlis’te doğdu. Ailesi Engin Ertaç 7 yaşındayken İstanbul Küçükçekmece’ye yerleşti. Küçük yaştan itibaren çalışmaya başladı. Kimi zaman trenlerde simit sattı, kimi zaman ayakkabı boyadı. Yaşı ilerledikçe meslekler de değişmeye başladı. Minibüs şoförlüğü ile hayatını kazanırken Askere gitti. Askerlik dönüşü evlenen Ertaç bir süre daha minibüs şoförlüğüne devam etti. Beşiktaş sevdalısı olan Ertaç minibüs şoförlüğü yaptığı yıllarda Beşiktaş stadı önünde kapıların açıldığı son 15 dakika için çok bekledi. Daha sonra abisi ile birlikte ERTAÇ Turizmi kurdular. Otobüs ve Servis İşletmeciliği işinde gayretli ve disiplinli çalışmalarıyla kısa sürede başarı elde ettiler. Engin Ertaç sevdalısı olduğu Beşiktaş’ın maçını izlemek için son 15 dakikayı beklediği günlerden işadamı kimliğiyle Beşiktaş’a hizmet ettiği yeni bir döneme girmişti. 1999 yılında Beşiktaş Spor Kulübüne hizmet için futbol ve diğer branşlara otobüs tahsis eti. Engin Ertaç Beşiktaş Alt Yapı Paf Takım Başkanlığında 6 yıl görev yaptı. İş hayatında başarılı bir grafik çizen Engin Ertaç sosyal konulara duyarlı kişiliği nedeniyle siyasi çalışmalara da ağırlık vermeye başladı. Demokrasiye inanan, Cumhuriyet değerlerine bağlı bir baba tarafından yetiştirilmiş olan Engin Ertaç daha küçük yaşlarda CHP ile tanışmıştı. Siyasi çalışmalarına da CHP’de başladı ve partisine her alanda hizmet etti. 2014 yerel seçimlerinde İBB ve Küçükçekmece Belediye Başkanlık seçimlerinde aktif çalıştı. Adalet yürüyüşü sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir adım arkasında Ankara’dan İstanbul’a tüm yolu yürüyen isimler arasında yer aldı. Sivil Toplum Kuruluşları’na destekleriyle de tanınan Ertaç 24 Haziran seçimlerinde İstanbul 3. Bölge’den Milletvekili Adayı oldu.

KAFTANCIOĞLU: İBB KENT SUÇU İŞLİYOR

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisinin satılmasını protesto eden CHP’liler İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde toplandı.

Cansel KİRAZ – Hüseyin ÇAKMAK – İSTANBUL – DHA – Eyleme CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP’li ilçe başkanları ve İBB meclis üyeleri de katıldı. İBB başkanlık binası önünde 11:00 sıralarında toplanan grup, ‘ Kamu varlıklarını satarak değil, üreterek yönetim’, ‘Fabrika satarak değil, üreterek yönetim’ yazılı dövizler açtı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu burada basın açıklaması yaptı. Kaftancıoğlu, ‘İstanbul’a ihanet ettik’ diyenlerin ihanete nasıl devam ettiklerini göstermek, hakkımız olanı savunmak, İstanbul hakkına olan sorumluluğumuzu yerine getirmek üzere toplandık” dedi.

“İBB KENDİSİNE AİT ARAZİDE BİLE İMAR DEĞİŞİKLİĞİ YAPAMIYOR”

Arazinin, 2012 yılında 430 milyon TL karşılığında Çatalca’daki bir arazi ile takas edilerek polis lojmanı yapılması karşılığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini aktaran Kaftancıoğlu, ” İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı protokolle İstanbul Büyükşehir Belediyesi 32 bin metre karelik bu arazinin tapusunu aldı. Takas edilen arazide bu kadar geçen zamanda polis lojmanı yapıldı mı? Hayır. Orada da binalar yapıldı. 2012’den 2018’e geliyoruz.

2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilen araziyle ilgili hemen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye giriyor. Ne acıdır ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendisine ait arazide bile imar değişikliği yapamıyor, bu yetkisini kullanamıyor. Belediyenin arazisinde bile imar planı değişikliği yapmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı imar planı değişikliği ile 32 bin metre karelik araziye 2 buçuk emsal inşaat izni veriyor” şeklinde konuştu.

İnşaat hakkının 100 bin metrekareye çıkarken, yüksekliğin serbest bırakıldığını belirten Canan Kaftancıoğlu, “Yeni imar planında araziye alışveriş merkezi, rezidans, restoran, mağaza ve otel yapımına izin çıkıyor. O arazinin bulunduğu çevredeki maksimum yükseklik ne kadar biliyor musunuz? Sadece 5 kat. Bu arazide yükseklik serbest bırakılıyor” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

“Hazırlanan bilirkişi raporları bizleri haklı çıkarıyor. Bilirkişi raporunda imar planı değişikliğinin kamu yararına ve çevre düzeni planına aykırı olduğu belirtiliyor. Bilimsel raporlara göre İstanbul’un deprem riski en düşük bölgesi olan Etiler’deki araziyi riskli alan ilan ediyorlar. Mahkemenin imar değişikliğini iptal etmesini önlemek için Bakanlar Kurulu kararıyla afet riski altındaki alan olarak ilan ediyorlar. Her birimizin hakkı, birilerinin rant hırsına kurban gitmek üzere. Bu arazinin bugünkü akıbeti tamamen hukuksuz, düpedüz kanunsuzluktur. Bu satış ihalesi bir kent suçudur. İşlediğiniz tüm kent suçlarından ötürü yargılanacaksınız”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.